Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Şanlıurfa'da açılan Arkeoloji Müzesi ziyaretçilerine insanlığın ilk çağlarından günümüze kadar uzanan serüvenini görme imkanı sunuyor.

Şanlıurfa'da açılan Arkeoloji Müzesi ziyaretçilerine insanlığın ilk çağlarından günümüze kadar uzanan serüvenini, tarihi eser, canlandırma ve imitasyonlarla görme imkanı sunuyor.

Balıklıgöl yakınında 200 dönümlük alana inşa edilen Şanlıurfa Müze Kompleksi'nde teşhir edilen eserler, kronolojik düzende, ait oldukları döneme ilişkin görsel canlandırmalarla ziyaretçilerine "o dönemde yaşıyormuş hissi" uyandırıyor.

Yüzlerce insan ve hayvan figürünün işlendiği oyma taşlar, mezarlıklar ve kitabelerin bulunduğu Arkeoloji Müzesi, ziyaretçilerini adeta tarihsel süreç içinde yolculuğa çıkarırken, dönemlere göre oluşturulan salonlarda insanlığın gelişimine tanıklık etme imkanı sunuyor.

Geziye ilk olarak insanlık tarihinin başlangıç noktası olan "paleolitik çağ" salonuyla başlayan ziyaretçiler, burada insanların avlanma şeklini, ateşi nasıl yaktığını ve toplayıcılık faaliyetlerini anlatan canlandırmalarla karşılaşıyor. Oluşturulan güzergahı takip eden ziyaretçiler, milattan önce 9500'lü yıllara tarihlenen ve "dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk eseri" olarak bilinen 180 santimetre boyundaki Balıklıgöl heykelini görme imkanını elde ediyor.

Ziyaretçiler daha sonra Şanlıurfa Müzesi'nin en öne çıktığı dönem olan "neolitik dönemi" inceleme fırsatı buluyor. Burada Göbeklitepe, Nevali Çori gibi insanlık tarihine yön veren dönemlere ait eser ve imitasyonları inceleyerek, geçmişe yönelik fikir edinebiliyorlar.

Ardından "kalkolitik çağ" salonuna geçen ziyaretçiler, bu dönemin öne çıkan ticaret faaliyetleriyle ilgili canlandırmaları ve bölgede bulunan o döneme ait eserleri inceleyebiliyorlar.

"Tunç çağı" salonunda ise Lidar Höyük'ten çıkan eserleri görmek mümkün. Burada ziyaretçiler milattan önce 3500'e tarihlenen oyuncak ve düdükleri yakından inceleme fırsatı buluyor.

Bazalt malzemeden yapılmış eserlerin yer aldığı "demir çağı" salonuna geçen ziyaretçiler, Roma Caddesi'nde yürüme şansı bularak, canlandırması yapılan cam atölyesiyle karşılaşıyor.

Son olarak "İslami dönem" salonunu gezen ziyaretçiler, sergilenen tarihi eserlerin yanı sıra "Peygamberler Şehri Urfa"da insanların tek tanrı inancı ve Nemrut ile mücadelesini anlatan 12 projeksiyon cihazından 4 duvara aynı görüntüyü veren 360 derecelik video gösterimini izleme şansı yakalıyor.

"Türkiye'deki birçok müzeye öncülük edecek"

Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 24 Mayıs'ta açılan müzeyi gezen ziyaretçilerin, gerek yapıyı gerekse eserleri çok beğendiklerini söyledi.

Müzede eserlerin kronolojik bir düzende yerleştirildiğini belirten Ercan, bu sayede insanların daha rahat dolaşma imkanı bulduklarını ifade etti.  

Müzeyi ziyaret edenlerin, eserlerin ait olduğu dönemi daha iyi anlayabilmeleri için 20 canlandırma yaptıklarına işaret eden Ercan, bu yönüyle de kompleksin Türkiye'deki birçok müzeye öncülük edeceğini kaydetti.

CINCIKLI HAMAMI MERKEZ ŞANLIURFA

Şanlıurfa Karaburç Mahallesi, Hızanoğlu Sokak'ta, Hızanoğlu Camisi'nin doğusunda bulunan bu hamamın kitabesi bulunmadığından yapım tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla da Hızaroğlu Camisi ile aynı tarihte yapılmıştır. Evliya Çelebi Seyahatname'sinde bu hamamdan söz etmiş, bu nedenle de XVII.yüzyılın ikinci yarısında hamamın var olduğu...

BARAJ SUYU ALTINDA KALAN BATIK ŞEHİR

Henüz köye yaklaşırken gördükleriniz karşısında etkilenmeye başlıyorsunuz bile. Köyün camisi Fırat Nehri'nin suları altında kalmış. Sadece minaresi ve tavan kısmının az bir bölümü gözüküyor. Köyün okuluda aynı şekilde sular altında, ancak suyun üzerinde ona ait bir şey gözükmüyor. Karaya adımınızı attığınızda hayalet bir köyde olduğunuz...

İnsanlık Tarihi Serüveni Bu Müzede!

Şanlıurfa'da açılan Arkeoloji Müzesi ziyaretçilerine insanlığın ilk çağlarından günümüze kadar uzanan serüvenini görme imkanı sunuyor. Şanlıurfa'da açılan Arkeoloji Müzesi ziyaretçilerine insanlığın ilk çağlarından günümüze kadar uzanan serüvenini, tarihi eser, canlandırma ve imitasyonlarla görme imkanı sunuyor. Balıklıgöl yakınında 200...

ÇOBAN MAĞARALARI ŞANLIURFA

Harran-Han-el Ba'rür yolunun 14. km.'sinde, yolun sağ tarafında, bir sıra halinde, yapıları kuzeye bakan 10 adet mağara bulunmaktadır. Yaklaşık 3x3 m. genişliğinde olan ve 'arcosolium'ları bulunan bu mağaraların kaya mezarı olarak Roma devrinde yapıldığı tahmin edilmektedir. Ancak çevrede yerleşme yerinin bulunmayışı, bunların Tektek Dağları'ndaki...

TARİH ONUNLA YAŞANDI

İlçe Şanlıurfa ilinin Kuzeybatısını oluşturmaktadır. Batısında Gaziantep iline bağlı Araban,Yavuzeli ve Nizip ilçeleri, Kuzeyinde Adıyaman iline bağlı Besni ilçesi,Doğusunda Bozova, Güneyinde ise Birecik ilçesi bulunmaktadır. Yüzölçümü 646 Km2 dir. Rakım 525 Metredir. HALFETİYİ SANKİ ORADAYMIŞ GİBİ 360 DERECE PANOROMİK ZİYARET ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ 37...
alanya escort